(VIDEO) Barcelona învinge la Eibar și se detașează în fruntea clasamentului

FC Barcelona s-a impus, sâmbătă seară, în deplasarea de la Eibar, scor 2:0, reușind astfel să-și consolideze poziția de lider în clasament.

Catalanii au dominat categoric partida, chiar dacă nu și-au creat prea multe ocazii de gol, în fața unei apărări foarte bine organizate a gazdelor.

Leo Messi a marcat ambele goluri, în minutul 31 (penalty) și în minutul 55, cu capul, în urma unui corner. Cu aceste două goluri argentinianul a ajuns la un total de 32 de reușite în Primera Division, depășindu-l pe Ronaldo și devenind golgheter solitar al competiției.

Scor final 2:0, iar cu acest rezultat Barcelona ajunge la 65 de puncte în clasament, cu 4 mai multe decât Real Madrid, care are însă și un meci în minus.

Eibar rămâne pe locul 14, cu 27 de puncte la activ.