(VIDEO) Sheriff Tiraspol, învinsă în prima manșă a turului 3 preliminar UEFA Champions League

Campioana Moldovei la fotbal, Sheriff Tiraspol, a fost învinsă în prima manșă a turului 3 preliminar al UEFA Champions League, scor 1:2, în fața campioanei Slovaciei, Slovan Bratislava.

Meciul de pe stadionul Pasienky din Bratislava a fost unul echilibrat, tiraspolenii având șansa de a se întoarce din Slovacia cu un rezultat mult mai bun, în condițiile în care au ratat un penalty și au avut superioritate numerică mai mult de 30 de minute.

Scorul a fost deschis de gazde, în minutul 42, în urma unui penalty transformat de Zofcak. În minutul 61 și Sheriff a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, fază în urma căreia gazdele au rămas și cu un jucător mai puțin, Lasik fiind eliminat după ce l-a faultat în postură de ultim apărător pe Gânsari. Cadu a executat însă slab, iar portarul slovacilor a apărat.

Tiraspolenii au reușit totuși egalarea, în minutul 74, prin Ricardinho. Slovacii au fost însă cei care au învins, după ce în minutul 85, Meszaros a profitat de o gafă uriașă a campionilor Moldovei, stabilind scorul final, 2:1 pentru Slovan.

Returul meciului va avea loc pe 6 august, la Tiraspol.