(VIDEO) CM 2014: Germania și SUA, braț la braț în optimi

Până la urmă și fără blatul mult vehiculat în ultimele zile în presa mondială, Germania și SUA s-au calificat ambele în optimile de finală ale Campionatului Mondial.

În meciul de la Recife, disputat pe o ploaie torențială, cele două formații aveau nevoie de un egal pentru a fi sigure ambele de calificare. Până la urmă s-a impus Germania, cu scorul de 1:0, dar tot ambele echipe au mers mai departe. Asta din cauza că în celălalt meci s-a impus Portugalia și a făcut-o doar cu 2:1.

Thomas Muller a înscris singurul gol de la Recife, într-un meci destul de anost, dominat de nemți pe aproape întreaga sa durată. În minutul 55 a punctat germanul, acesta fiind cel de-al 4-lea său gol la acest Turneu Final, la fel de mult cât Neymar și Messi, cei trei fiind pe prima poziție în clasamentul golgheterilor.

Mult mai mult spectacol și dramatism am avut în celălalt meci al grupei, dintre Portugalia și Ghana, câștigat de „lusitani” cu 2:1.

Portughezii au deschis scorul după 30 de minute de joc, în urma unei centrări a lui Joao Perreira, care a fost deviată în proprie poartă de Boye. Asamoah Gyan a egalat în minutul 57, moment în care africanii mai aveau nevoie de un singur gol pentru a ajunge în optimi.

Din păcate pentru ei, jocul pe contre, deosebit de spectaculos, i-a favorizat pe portughezi, care au marcat în minutul 80, prin Ronaldo. Era însă prea târziu pentru portughezi, care mai aveau nevoie de 3 goluri pentru a ajunge în optimi.

Lucru care ar fi putut deveni posibil, în condițiile în care doar Ronaldo a ratat 4 ocazii uriașe până la final.

Scor final 2:1 pentru portughezi, iar Germania și SUA așteaptă meciurile din Grupa H pentru a-și afla adversarele din faza următoare.