JO 2016: Clasamentul pe medalii după 12 zile de competiție

Statele Unite ale Americii continuă să conducă detașat în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olimpice de la Rio, după 12 zile de competiție.

Americanii au mai obținut în a 12-a zi a Olimpiadei două titluri olimpice, ambele la atletism, în probele feminine de triplu salt și 100 de metri garduri. Astfel, delegația americană a ajuns la 30 de medalii de aur la această Olimpiadă.

Marea Britanie continuă să-și păstreze poziția secundă în clasament, chiar dacă nu a obținut miercuri niciun titlu olimpic, rămânând la 19 distincții de aur.

China a câștigat marți încă două titluri olimpice, la tenis de masă și taekwondo, ajungând tot la 19 medalii de aur. Totuși, numărul mai mic de distincții de argint trimit China pe poziția a 3-a în clasament.

Iată care sunt țările care stau cel mai bine în clasament după 11 zile de competiție, în care s-au acordat medalii în 218 probe. Un număr de 54 de națiuni au cucerit cel puțin o medalie de aur și 81 au câștigat cel puțin o medalie.