(VIDEO) Arsenal Londra învinge Manchester United și se califică în semifinalele Cupei Angliei

Manchester United a fost învinsă luni seara, pe teren propriu, în sferturile de finală din FA Cup și a părăsit cu mâna goală încă o competiție. Trupa lui Van Gaal a cedat pe Old Trafford, cu 1-2, în fața lui Arsenal.

Tunarii au deschis scorul rapid, în minutul 25, prin Monreal, după assist-ul de efect al lui Oxlade-Chamberlain. Rooney a egalat după doar 4 minute, cu o lovitură de cap, după ce a fost servit de Di Maria.

Scorul final a fost stabilit de fostul atacant al lui United, vândut anul trecut la Arsenal, Danny Welbeck (61). Deși a dezamăgit până acum în Premier League, unde a înscris doar 4 goluri de la începutul sezonului, internaționalul englez s-a răzbunat pe Van Gaal care nu l-a păstrat în lot.

Înfrângerea de luni cu Arsenal a fost prima pe teren propriu contra tunarilor din 2006 încoace, iar în FA Cup nu a mai pierdut acasă contra trupei lui Wenger din 2003.

În cazul în care nu va loc o minune, iar Manchester United nu va câștiga titlul în Premier League, singura competiție în care mai este angrenată în acest sezon, clubul de pe Old Trafford va stabili un record negativ – va fi pentru prima dată după 26 de ani când United nu își va trece în cont niciun trofeu pentru două sezoane la rând.

Ultima dată acest lucru se petrecea sub conducerea lui Sir Alex Ferguson, pe vremea când scoțianul era în primii ani de domnie la United, în sezonul 1988-1989.