(VIDEO) Surprize mari în preliminariile EURO 2016: Olanda, aproape de a rata calificarea

Surprizele nu au lipsit nici în prima zi din etapa a 7-a a preliminariilor Campionatului European de Fotbal din 2016, care se va desfășura în Franța.

Și acum de rezultate neașteptate am avut în Grupa A, acolo unde Olanda a pierdut din nou, de această dată pe teren propriu, scor 0:1, în fața Islandei. Martins Indi a fost eliminat de la gazde în minutul 33, iar singurul gol marcat al meciului a venit în minutul 51, marcat de Sigurdsson, din penalty.

Tot în Grupa A, Turcia a ratat șansa de a profita de pasul greșit al Olandei, pentru a trece pe locul 3, făcând doar o remiză pe teren propriu, scor 1:1, cu Letonia. Au marcat: Selcuk Inan ’77 / Sabala ’90+1

Cehia a învins cu mari emoții Kazahstanul, scor 2:1, consolidându-și locul 2. Au marcat: Škoda ’74, ’86 / Logvinenko ‘ 21,

Clasamentul Grupei A:

Cattura

Grupa B

Belgia – Bosnia Herţegovina 3-1. Au marcat: Fellaini ’23, De Bruyne ’44, Hazard ’78 (penalti) / Dzeko ’15

Cipru – Ţara Galilor 0-1. A marcat: Bale ’82

Israel – Andorra 4-0. Au marcat: Zahavi ‘3, Bitton ’22, Hemed ’26 (penalti), Dabbur ’38