(VIDEO) Spectacol în primul meci din istoria UCL jucat în Kazahstan

Campioana Kazahstanului FC Astana și cea a Turciei, Galatasaray Istanbul, au remizat în primul meci din istoria UEFA Champions League jucat în Kazahstan, scor 2:2.

După ce au pierdut în primele meciuri ale Grupei C, scor 0:2 cu Benfica respectiv Atletico Madrid, Astana și Galatasaray au oferit spectacol în etapa a doua a competiției.

Oaspeții au deschis scorul în meciul din Kazahstan în minutul 31, când Bilal Kisa l-a surprins pe portarul gazdelor cu un șut de la 30 de metri.

Egalarea a venit în minutul 77, când Hakan Balta și-a marcat în proprie poartă în urma unei serii întregi de greșeli în apărarea turcilor. A fost nevoie tot de un autogol pentru ca Galata sa revină în avantaj, Eric înscriindu-și în proprie poartă în minutul 87.

Gafele din apărarea oaspeților au continuat însă, iar Astana a făcut primul punct din istorie în UCL, pentru o echipă din Kazahstan, egalând în minutul 90, în urma unui autogol semnat de Carole.

Scor final 2:2, iar Astana și Galatasaray fac primele puncte din acest sezon de UEFA Champions League.