(VIDEO) Semifinală de foc în Copa del Rey; Atletico și Real Madrid se vor confrunta pentru un loc în finală

Atletico Madrid a reușit astăzi, 29 ianuarie, să se califice în semifinalele Cupei Spaniei, acolo unde va da piept cu marea rivală Real Madrid. Echipa lui Diego Simeone s-a impus și în returul cu Athletic Bilbao, de pe Nuevo San Mames, scor 2:1, reușind astfel să treacă de basci cu 3:1 la general.

Disputa de pe noul stadion al celor de la Bilbao a fost una dominată în mare parte de gazde, care au și reușit să deschidă scorul în minutul 42, prin Aduriz.

Intervențiile extraordinare ale lui Thibaut Courtois i-au ținut în meci pe madrileni, iar Raul Garcia a reușit egalarea în minutul 55.

Gazdele s-au aruncat în atac pentru a marca golul ce îi putea readuce în cărțile calificării, dar tot madrilenii au fost cei ce au marcat. Diego Costa a scăpat pe contraatac și a stabilit scorul final.

Așadar, Atletico va da piept în semifinale cu marea rivală Real, care a trecut cu 2:0 la general în dubla cu Espanyol Barcelona.