(VIDEO) Ronaldo marchează un hat-trick în derby-ul cu Atletico și doboară un nou record

Primul derby madrilen al sezonului a fost unul de vis pentru Cristiano Ronaldo, care a rezolvat practic de unul singur întâlnirea de pe Vicente Calderon, cu un hat-trick cu ajutorul căruia a stabilit un nou record în fotbalul spaniol.

Starul portughez a punctat prima dată în minutul 23, cu un șut deviat dintr-o lovitură liberă. Al doilea gol a venit în repriza a doua, dintr-un penalty pe care tot el l-a obținut (71), iar hat-trick-ul a fost desăvârșit din pasa lui Bale, la care a avut doar de pus latul din fața porții (77).

Cristiano Ronaldo devine primul fotbalist din istorie care înscrie două hat-trick-uri pe terenul lui Atletico Madrid. Acesta a fost al 39-lea pentru lusitan în tricoul Realului și al 5-lea din acest an.

De asemenea, a devenit cel mai bun marcator din istoria celor 265 de derby-uri madrilene, peste Alfredo Di Stefano. Cu aceste reușite a ajuns la 18 goluri, cu unul peste legendarul atacant argentinian.

Nicio echipă nu mai marcase 3 sau mai multe goluri pe Vicente Calderon, de pe 16 septembrie 2012, când Atletico o învingea cu 4-3 pe Rayo Vallecano.

În urma acestui succes, Real și-a consolidat poziția de lider, ajungând la 30 de puncte, cu 4 peste ocupanta poziției secunde Barcelona.