(VIDEO) România s-a calificat la EURO 2016

Naționala de fotbal a României s-a calificat la EURO 2016, duminică seara, după ce a învins reprezentativa Insulelor Feroe cu scorul de 3-0 (2-0), la Torshavn, în ultimul său meci din Grupa F a preliminariilor.

Tricolorii au început excelent partida de la Torhavn, deschizând scorul după numai 4 minute de joc, prin Budescu, care a finalizat o schemă foarte frumoasă. A fost primul gol pentru echipa națională pentru mijlocașul de la Astra Ploiești.

Același Budescu a trimis un șut centrare de pe partea dreaptă, care l-a surprins pe Nielsen și a intrat sub bară (45+1), majorând avantajul tricolorilor.

România a reușit al treilea său gol, în min. 82, prin Alexandru Maxim, la patru minute de la intrarea sa pe gazon, după ce a recuperat o minge și a combinat cu Bogdan Stancu.

Astfel România încheie pe locul 2 Grupa F, câștigată de Irlanda de Nord. Ungaria va juca la baraj.