(VIDEO) România nu învinge nici Grecia și rămâne pe locul 2 în grupă

Echipa națională a României remizat cu Grecia la Bucureşti, 0-0. Tricolorii nu au profitat de slăbiciunile elenilor, chiar dacă a jucat mai ofensiv decât în Ungaria.

Naționala României a rămas singura echipă neînvinsă în grupa F de calificare la Euro 2016 și după meciul cu Grecia de pe Arena Națională. Tricolorii au jucat ofensiv în faţa elenilor, cu Budescu şi Maxim titulari. Cel mai în formă jucător din Liga 1 putea deschide scorul, dar Karnezis a fost la post (17).

Imediat şi Keşeru a încercat să-l surprindă pe portarul oaspeţilor, cu un şut din unghi (18). Tricolorii au forţat pe finalul reprizei. Mai întâi, prin Keşeru (41), iar apoi prin Torje (45) , care a reluat cu capul spre poarta Greciei.

Jucătorul lui Osmanlispor a fost periculos şi în partea secundă, la o centrare a lui Papp (47). Kone a încercat un şut de la distanţă, peste poarta lui Tătăruşanu (56). Cu un sfert de oră înainte de final, România a desfăcut apărarea oaspeţilor (56), dar şutul lui Torje a fost scos de Karnezis.

Kone a fost din nou periculos in minutul 84. Tătăruşanu a rezolvat si România rămâne cu un singur gol încasat in preliminarii. În prelungiri, Sânmărtean a avut şansa de a marca din lovitură liberă dar România – Grecia s-a terminat 0-0. A fost a treia remiză la rând în grupa F pentru tricolori, care nu au mai înscris de 340 de minute și nu au mai primit gol de 456 de minute.

În celălalt meci al grupei, Irlanda de Nord și Ungaria au terminat tot la egalitate, 1-1, cu gol pentru nord-irlandezi în prelungiri.