(VIDEO) România a învins Moldova, într-un meci amical

România a învins, sâmbătă, într-un meci amical, disputat în Turcia, echipa națională a Moldovei, scor 2:1.

Meciul, dominat în mare parte de România, a fost început mai bine de selecționata Moldovei, care a deschis scorul în minutul 9, prin Carp, la o greșeală a apărării române.

România s-a aruncat imediat în atac și a preluat conducerea ostilităților din teren, egalând în minutul 21, prin Adi Popa.

Până la finalul primei reprize românii au avut mai multe ocazii de poartă, dar Calancea a avut câteva intervenții excelente.

Repriza secundă a fost mult mai puțin spectaculoasă, cu mai puține ocazii de poartă. Moldova putea totuși prelua avantajul în minutul 69, când Leuca a lovit bara din 6 metri.

Lazăr a înscris în minutul 86, în urma unei centrări la care a greșit Calancea, aducând victoria naționalei divizionare a României.