(VIDEO) România a încheiat la egalitate cu Finlanda și are emoții pentru calificarea la EURO 2016

Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația Finlandei, scor 1-1 (0-0), joi seara, pe Arena Națională din București, în Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

România a smuls in extremis egalul, după un meci pe care l-a controlat circa 65 de minute, dar pe care a fost la un pas să îl piardă lamentabil.

Finlanda, care nu a învins niciodată România, în zece meciuri oficiale, a deschis scorul prin Joel Pohjanpalo (67), dar Ovidiu Hoban a redat tricolorilor speranța în prelungiri (90+1), marcând un gol ce poate aduce calificarea directă la EURO 2016, în cazul unei victorii cu Feroe.

În urma acestui rezultat, România a ajuns la 17 puncte în 9 meciuri, cu unul mai mult decât Ungaria, ocupanta poziției a treia în grupă. Dacă tricolorii vor bate în ultima etapă în Feore vor avea asigurat locul 2 și calificarea directă la EURO 2016.