(VIDEO) Rezumatele meciurilor din sferturile UEFA Europa League

Joi seară s-au jucat meciurile din prima manșă a sferturilor de finală ale UEFA Europa League.

Poate cea mai interesantă partidă a serii s-a jucat pe ”Stade Gerland” din Lyon, acolo unde Olympique Lyon a găzduit marea favorită la câștigarea trofeului, Juventus Torino. A fost un meci echilibrat, cu o ușoară dominare din partea gazdelor. S-au impus însă oaspeții, printr-un gol al lui Bonucci, din minutul 83.

Surpriza serii s-a produs pe St. Jacob-Park din Basel, acolo unde gazdele de la FC Basel, lipsiți de aportul suporterilor din cauza unei suspendări de la UEFA, au învins cu 3:0 pe spaniolii de la Valencia. Mattias Delgado, cu o dublă înscrisă în minutele 34 și 38 și Valentin Stocker, în prelungirile partidei, au consfințit o victorie a elvețienilor prin care practic și-au asigurat a doua calificare consecutivă în semifinalele competiției.

FC Porto și FC Sevilla s-au întâlnit într-un derby al competiției, ambele echipe fiind duble câștigătoare ale trofeului în ultimii 10 ani. Pe ”Dragao” din Porto s-au impus gazdele. Scor 1:0, printr-un gol al lui Mangala, din minutul 31, iar șansele rămân deschise pentru meciul retur

În schimb finalista de anul trecut, Benfica Lisabona, a făcut un pas important pentru accederea în semifinale. Lusitanii s-au impus la limită, scor 1:0, în deplasarea de la Alkmaar. A marcat Eduardo Salvio, în minutul 48.

Returul meciurilor va avea loc joi, 10 aprilie.