(VIDEO) Real Madrid s-a impus la Bilbao și este noul lider în Primera Division

Real Madrid a devenit noul lider din Primera după prima victorie pe noul San Mames, împotriva celor de la Athletic Bilbao.

Trupa lui Rafa Benitez a deschis scorul în minutul 19 prin Karim Benzema, aflat la primul lui gol din carieră marcat la Bilbao. Realul își putea dubla avantajul în finalul primei reprize, însă Gorka Iraizoz a avut două parade salvatoare în fața lui Mateo Kovacic.

Bilbao a egalat în minutul 67 prin Sabin Merino, debutant în acest sezon și aflat la prima reușită a carierei în La Liga. Bucuria gazdelor a durat doar trei minute. Benzema a făcut dubla dintr-o centrare excelenta a lui Isco și a ajuns la al cincilea meci consecutiv cu gol marcat.

Francezul putea realiza hat-trick-ul, dar a șutat puțin pe lângă poartă în minutul 72. Athletic a forțat egalarea pe final, însă Keylor Navas a avut două intervenții excelente și Real Madrid s-a impus cu 2-1.

În urma acestui succes, Real a ajuns la 13 puncte, conducând în clasament, alături de Celta Vigo și Villareal. Bilbao a rămas cu 3 puncte, pe locul 15.