(VIDEO) Performanță unică în fotbal; Lewandowski a marcat de 5 ori în 9 minute contra lui Wolfsburg

Bayern Munchen a învins marți, cu scorul de 5:1, vicecampioana Germaniei Wolfsburg, iar atacantul bavarezilor, Robert Lewandowski, a reușit o performanță istorică, marcând de 5 ori în numai 9 minute.

S-a terminat 5-1 pentru campioana en-titre. După ce Caligiuri a deschis scorul în minutul 26, din pasa lui Draxler, Pep Guardiola a mutat foarte inspirat la pauză, introducându-l pe Robert Lewandowski.

Lewandowski, adus de la Borussia în 2014, gratis, a marcat în minutele 51, 52, 55, 57 și 60, stabilind cel mai rapid hattrick din istoria Bundesligii cu această performanță. Evident, nici nu s-a mai întâmplat până acum în prima ligă germană ca un singur fotbalist să înscrie de cinci ori în intervalul a nouă minute, o performanță greu de realizat chiar și de o întreagă echipă.

Polonezul a devenit cel de-al 14-lea jucător din istorie care reușește 5 goluri într-un singur meci din Bundesliga, dar este primul după Michael Tonnies, care rezolva de unul singur partida Duisburg – Karlsruher 6-2, de pe 27 august 1991.

În plus, „Lewa” este al doilea jucător străin care înscrie 5 goluri într-un meci din Bundesliga, după islandezul Atli Edvaldsson. Acesta s-a remarcat în partida Fortuna Dusseldorf – Eintracht Frankfurt 5-1, în 1983.

În urma acestui succes, Bayern a ajuns la 18 puncte în clasament din tot atâtea posibile, în timp ce Wolfsburg a rămas cu 11.