(VIDEO) Messi înscrie după 4 luni, dar Barcelona pierde primul meci în ultimii doi ani pe Camp Nou

FC Barcelona a pierdut sâmbătă, scor 2:3 cu Valencia, primul meci în campionat, disputat pe Camp Nou, de la 26 aprilie 2012 încoace. Atunci catalanii erau bătuți de Realul lui Jose Mourinho și pierdeau La Liga în fața madrilenilor.

Meciul a început excelent pentru gazde, iar Alexis a deschis scorul printr-o execuție ciudată după numai 7 minute de joc. Valencia a egalat însă în minutul 44, prin Parejo, și a intrat în avantaj la doar 3 minute de la revenirea de la cabine, în urma unei gafe uriașe a lui Victor Valdes.

Messi a punctat pentru prima dată în campionat de la 28 septembrie 2014, dintr-un penalty controversat, egalând astfel situația pe tabela de marcaj. Valencia a revenit în avantaj cu doar 5 minute mai târziu, când Alcacer a marcat pentru prima dată în Primera pentru ”lilieci”, stabilind totodată și scorul final.

Catalanii au rămas în 10 din minutul 78, când Jordi Alba a fost eliminat pentru două galbene.

În urma acestei înfrângeri, Barcelona rămâne lideră în Primera, cu 54 de puncte, dar ar putea cădea până pe locul 3 dacă Atletico și Real se vor impune în meciurile de mâine, cu Sociedad respectiv Bilbao.

Mai jos vă invităm să urmăriți rezumatul integral al partidei.