(VIDEO) Manchester United s-a impus în derby-ul Angliei, cu Liverpool

Manchester United a câștigat duminică, scor 2:1, derby-ul cu FC Liverpool, disputat pe Anfield Road.

Meciul era unul extrem de important în lupta pentru un loc de UEFA Champions League, cele două echipe aflându-se în luptă directă pentru locurile 3-4.

United a început mai bine meciul, concretizând în minutul 14, prin spaniolul Juan Mata, care a și stabilit scorul la pauză.

Echilibrul meciului s-a rupt la doar 40 de secunde de la reluarea partidei, când Steven Gerrard, proaspăt intrat pe teren, a luat cartonașul roșu.

Același Mata a avut o execuție superbă în minutul 59, dublând avantajul oaspeților. Sturridge a redus din handicap în minutul 69, iar în prelungiri Rooney a ratat un penalty.

Scor final 2:1, iar în urma acestui rezultat United își consolidează locul 4 în clasament, având 59 de puncte la activ. De cealaltă parte, „cormoranii”, aflați la prima înfrângere în 2015, rămân pe locul 5, cu 54 de puncte.