(VIDEO) Juventus a făcut un pas uriaș spre un nou titlu, după egalul cu Roma

Juventus Torino a remizat, scor 1:1, luni seară, în deplasarea de la Roma, făcând un pas important spre un nou titlu de campioană, în condițiile în care păstrează distanța de nouă puncte față de ocupanta locului secund.

Singurul moment periculos din prima repriza a venit la poarta lui De Sanctis, când Manolas a fost aproape de autogol în urma centrării lui Pereyra, în minutul 22.

Oaspeţii au început mai bine partea secundă şi au ameninţat poarta gazdelor prin Vidal, în minutul 50.

Roma a rămas cu un om mai puţin după o oră de joc, când Torosidis a văzut al doilea galben, pentru un aparent fault comis asupra lui Vidal.

În minutul 64, Carlos Tevez a executat magistral lovitura liberă acordată de Daniele Orsato şi i-a adus pe în avantaj pe bianconeri.

Grecul Manolas, cu o lovitură de cap, a fost aproape de egalare, dar Buffon a fost la post şi a respins în corner.

Roma a reuşit totuşi să restabilească echilibrul pe tabelă prin Seydou Keita, în minutul 78, mijlocaşul african fiind ajutat şi de devierea nefericită a lui Marchisio.

Scor final 1:1, iar după 25 de etape Juventus rămâne pe prima poziție a clasamentului, cu 58 de puncte, 9 peste Roma, ocupanta locului secund.