(VIDEO) Fiorentina s-a impus la Milano și este noul lider în Serie A

Derby-ul primelor două clasate din Serie A, Internazionale Milano – Fiorentina, s-a încheiat cu victoria clară a oaspeților, scor 4-1.

Toscanii au trecut în avantaj foarte repede – Handanovic a faultat în careu, iar Ilicic a înscris din penalty. Handanovic a greșit și în minutul 18, atunci când nu a respins deloc convingător șutul lui Ilicic, iar mingea s-a dus în spatele său, pentru ca Nikola Kalinic să puncteze pentru 0-2.

Tabela arata un neversosimil 0-3 în minutul 23, dupa ce tot croatul Kalinic a reușit doppietta din centrarea lui Alonso. Pentru ca dezastrul interist să fie complet, Miranda a primit direct cartonașul rosu în minutul 32, pentru un fault din postura de ultim apărător.

Tătărușanu a ieșit greșit pe o centrare în minutul 60, iar Icardi a profitat. Ultimul cuvânt l-a avut însă Kalinic cu golul din minutul 76, care a întregit primul hat-trick al croatului în Serie A. Atacantul transferat în această vară de la Dnipro Dnipropetrovsk are, acum, 4 reușite în Italia. Pe prima a semnat-o în urmă cu 4 zile, în victoria cu 2-0 contra Bolognei.

Fiorentina trece pe primul loc, după victoria din meciul direct. Ambele echipe din vârf au câte 15 puncte, dar „violeții” au un golaveraj superior (11-4, față de 7-5 pentru Inter).