(VIDEO) FC Liverpool s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Angliei

Liverpool s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, după ce a trecut de Leeds cu 2-0, la capătul unui meci în care „cormoranii” nu au convins.

După o primă repriză modestă, finaliști în sezonul trecut de Cupa Ligii, elevii lui Klopp au forțat după pauză, însă prima șansă de gol le-a aparținut oaspeților. Roofe a nimerit bara, după o gafa în defensiva „cormoranilor”.

Liverpool a avut la rândul său ghinion la ocazia lui Wijnaldum din minutul 72, însă a reușit apoi deschiderea scorului. Divock Origi a trimis mingea în plasă, cu un sfert de oră înaintea finalului.

La 17 ani abia împliniți, Ben Woodburn a stabilit scorul final – puștiul galez a făcut 2-0 în minutul 81.

Marți s-a calificat și Hull City, care a trecut de Newcastle la pnelaty-uri, în timp ce ,iercuri sunt programate două dueluri de top: Manchester United – West Ham şi Arsenal – Southampton.