(VIDEO) CM 2014: SUA 2:1 Ghana; Dempsey, unul dintre cele mai rapide goluri din istoria Mondialelor

SUA a învins Ghana, scor 2:1, în ultimul meci al Grupei G, victorie ce crește foarte mult șansele americanilor de a ajunge în optimile de finală ale competiției.

Americanii au deschis scorul prin Clint Dempsey, după doar 30 de secunde de joc, acesta fiind al 5-lea cel mai rapid gol din istoria Cupelor Mondiale.

Reușita americanului a intrat în topul celor mai rapide goluri scrie în istoria Turneelor Finale Mondiale, direct pe locul 5.

Ghanezii, după ce s-au văzut conduși, au atacat mai mult, însă tot americanii au fost cei ce și-au creat ocaziile mai mari, pe contraatac. ”Stelele Africii” au egalat în minutul 82, prin Andre Ayew. Numai după 4 minute John Brooks a marcat după un corner, aducând victoria americanilor și răzbunarea, după ce pierduseră în fața ghanezilor atât în 2006 cât și în 2010, tot cu 2:1.

În această grupă, Germania și SUA conduc după prima etapă, ambele având câte 3 puncte:

CapturăVă reamintim că pe pagina de Facebook independent.md puteți pronostica rezultatele meciurilor Mondialului, pentru a câștiga zilnic de la INDEPENDENT și partenerul nostru Supermarket Fourchette un bax de bere sau a intra în lupta pentru marele premiu, acordat la încheierea Turneului Final, o bicicletă. Detaliile și regulile concursului le găsiți aici.

Accesând secțiunea CM 2014 puteți fi la curent cu cele mai bune și actuale materiale din țară despre Mondialul brazilian.