(VIDEO) CM 2014: Olanda – Argentina; Întâlniri directe

Astăzi, de la 23:00, pe „Arena Corinthians” din Sao Paolo se va stabili adversara Germaniei din finala Campionatului Mondial de fotbal, în urma semifinalei dintre Olanda și Argentina.

La fel ca în cazul semifinalei de ieri, vom face o prezentare pe potriva evenimentului. După ce v-am prezentat campaniile de calificare ale celor două naționale pentru competiția din Brazilia, continuăm cu întâlnirile directe dintre acestea.

Cele două formații s-au întâlnit până acum de 8 ori. În 4 meciuri s-a impus Olanda, în două Argentina, iar altele două s-au încheiat la egalitate. 4 dispute au avut loc în cadrul Campionatelor Mondiale, iar olandezii au pierdut-o tocmai pe cea mai importantă dintre ele.

Este vorba despre finala Mondialului din 1978, jucată pe „Monumental” din Buenos Aires și câștigată cu 3:1 de gazdele Cupei Mondiale, care își treceau în palmares primul trofeu suprem. Meciul a fost decis în 120 de minute de joc, după ce în primele 90 se înregistrase un rezultat de egalitate, 1:1.

Următoarea întâlnire oficială între cele două a avut loc 20 de ani mai târziu, în sferturile de finală ale Mondialului francez, pe Velodrome din Marsilia. A fost răzbunarea olandezilor, care s-au impus cu 2:1, cu un gol al lui Bergkamp în minutul 90, ce a intrat în istoria fotbalului prin frumusețea sa.

Ultima întâlnire dintre cele două echipe a fost tot la un Campionat Mondial. Se întâmpla în 2006, în faza grupelor. A fost 0:0, iar în urma acelei partide ambele echipe se calificau în optimi. Atunci au jucat Sneijder, van Persie, Kuyt , Mascherano sau Messi, fotbaliști pe care îi vom vedea și în această seară.