(VIDEO) CM 2014: Franța face spectacol în Grupa E

Vineri s-au jucat meciurile din etapa a doua a Grupei E, în urma cărora Franța este ca și calificată în optimi, iar Elveția și Ecuador luptă 2.

Și al doilea meci al francezilor a fost unul foarte bun făcut de trupa lui Didier Deschamps, care continuă perioada excelentă începută încă din amicalele de dinaintea Turneului Final.

După 3:0 cu Honduras, a urmat un 5:2 cu Elveția, care ar fi putut fi foarte ușor 6:2 dacă olandezul Kuippers valida un gol din prelungiri, al lui Karim Benzema, care a fost anulat pe motiv că se fluierase finalul meciului în același moment cu șutul atacantului spre poartă.

Benzema oricum marcase, în minutul 67, ajungând la cota 3 la acest Turneu Final și egalându-i pe Robben, van Persie și Muller.

Celelalte goluri ale francezilor au fost marcate de Giroud (17′), Matuidi (18′), Valbuena (40′) și Sissoko (73′). Elvețienii au punctat și ei de două ori, când erau conduși cu 5:0, prin Dzemailli (81′) și Xhaka, o reșită absolut superbă, în minutul 87.

În celălalt meci al grupei, Ecuador a trecut greu de Honduras, scor 2:1, și păstrează șanse pentru calificarea în optimit. Hondurienii au condus cu 1:0, după reușita lui Costly, din minutul 31, dar s-au văzut egalați abia după 3 minute, după reușita lui Enner Valencia.

Același Valencia a marcat pentru 2:1 în minutul 66, alăturându-se și el grupului select al jucătorilor ce au marcat de câte 3 ori la acest Mondial.

După 2 etape, Franța conduce Grupa, cu 6 puncte și 8:2 golaveraj, urmată fiind de Ecuador și Elveția. Cu toate că au pierdut la scor. În ultima etapă, Elveția va întâlni Hondurasul, iar Ecudoarul va juca împotriva Franței. O victorie la limită a Ecuadorului i-ar califica pe ei și francezi mai departe, chiar dacă Elveția va învinge Honduras.