(VIDEO) CM 2014: Argentina merge în sferturi, după un alt meci plin de dramatism

Mondialul din Brazilia continuă cu un dramatism cum rar ne-a fost dat să vedem la un Turneu Final.

După ce, rând pe rând, Brazilia, Olanda și Germania au fost foarte aproape de eliminare, a venit și rândul Argentinei să trăiască mari emoții pentru a obține un loc în sferturile din finală.

Elveția a demonstrat că locul 6 în clasamentul FIFA nu este deloc întâmplător, echipa lui Ottmar Hitzfeld fiind timp de 120 de minute egala trupei lui Alejandro Sabella, condusă în teren de un Messi, care abia la al 3-lea Mondial din carieră este decisiv pentru „pume”.

Așa s-a întâmplat și în optimea cu Elveția, una extrem de echilibrată, în cale cele două formații au oferit un alt meci în nota acestui Mondial, plin de dramatism, dăruire și chiar spectacol, în special în minutele de prelungire.

După 90 de minute am avut 0:0, dar cu mari ocazii de ambele părți. Drmic și Xhaka au fost aproape de gol pentru europeni în prima repriză, ca în mitanul secund sud-americanii să treacă la conducerea meciului, iar Messi și di Maria să-l pună la grea încercare pe Benaglio.

În prelungiri, ca și în celelalte cazuri similare din aceste optimi, norocul a fost de partea echipei mai titrate. Di Maria a profitat de o pasă de geniu a lui Messi, în minutul 118, marcând singurul gol al meciului. Dramatismul nu s-a încheiat atunci, pentru că Dzemailli, în minutul 120, a reluat în bară din 5 metri, iar mai apoi mingea a ricoșat din nou în el, trecând agonizat de aproape pe lângă poarta lui Romero.

A fost 1:0 până la urmă, iar Argentina își așteaptă adversara din sferturi, care se va decide dintre Belgia și SUA. Cele două echipe vor juca, de la 23:00, în ultima optime a Mondialului brazilian.