(VIDEO) Barcelona învinge fără probleme pe Levante și revine pe locul 1 în clasament

FC Barcelona și-a recăpătat poziția de lider în La Liga, după victoria obținută la pas pe „Camp Nou” în fața celor de la Levante.

Fără Jordi Alba, Iniesta și Suarez, odihniți de către Luis Enrique, Barcelona a ratat prima ocazie prin Neymar (21). Pentru prima oară titular în acest sezon, Munir nu l-a putut învinge pe Ruben, fostul portar al Barcelonei B (28). Messi și Sandro au irosit în aceeași fază cele mai mari șanse ale catalanilor din prima repriză (36).

Golurile au venit după pauză. Bartra a deschis scorul în minutul 50, din pasa lui Messi. Șase minute mai târziu, Neymar a făcut 2-0 după o fază prelungită de atac și în urma greșelii lui Ruben (56). În minutul 61, Messi a dus scorul la 3-0 dintr-un penalty dictat usor de arbitrul Fernandez Borbalan după un duel între Neymar și Angel Trujillo.

Criticat după golurile primite în acest debut de sezon, Ter Stegen a gafat din nou la mijlocul reprizei secunde și „l-a ajutat” pe Victor Casadesus să reducă din diferență (66). Zece minute mai târziu, Messi a avut șansa „dublei”, dar a ratat penalty-ul obținut tot de el (75). Căpitanul gazdelor a marcat, totuși, pentru 4-1 în finalul meciului, cu un șut de la marginea careului, la capătul unei acțiuni personale (89).

În urma succesului cu Levante, Barcelona are punctaj maxim după patru etape și e lider în campionatul Spaniei, cu două puncte peste Real Madrid, Villarreal și Celta Vigo.