(VIDEO) Barcelona se impune în derby-ul cu Espanyol și trece pe primul loc în Primera

FC Barcelona s-a impus sâmbătă în derby-ul de pe Cornella-El Prat contra celor de la Espanyol și a preluat șefia în campionatul Spaniei.

Prima repriză a fost una destul de echilibrată și lipsită de prea multe faze de poartă, cu excepția unor ratări ale lui Neymar, din minutele 19 și 39. Brazilianul nu a putut să fructifice șansele, iar la cabine s-a intrat cu 0:0 pe tabelă.

Împinsă din spate și de obiectivul de a câștiga un nou titlu în Spania, Barcelona a atacat mai mult în repriza secundă. Cu toate acestea, prima mare ocazie a venit abia în minutul 73, când Pique a reluat în bară în urma unui corner. Două minute mai târziu, Javi Lopez a comis un henz în careu, iar penalty-ul acordat de Clos Gomez a fost transformat de Leo Messi.

În minutul 83 Espanyol a rămas și fără portar, Kiko Kasilla fiind eliminat după un henz înafara careului.

Până la final Alexis a avut două mari ocazii, însă fundașul Javi Lopez, care i-a luat locul în poartă lui Kiko Cassilla, a avut intervenții foarte bune.

Scor final 1:0 pentru Barcelona, iar echipa lui Gerardo Martino ajunge pe prima poziție a clasamentului, cu 75 de puncte, două peste Atletico, care însă urmează să joace în această seară la Bilbao.

De cealaltă parte, Espanyol rămâne pe poziția a 8-a, cu 40 de puncte la activ.