(VIDEO) Barcelona s-a impus categoric în derby-ul Catalunyei

FC Barcelona a câștigat, duminică, derby-ul Catalunyei, după ce s-a impus clar, cu 4-1, în fața lui Espanyol, pe Camp Nou. Omul meciului din etapa a 16-a din La Liga a fost Lionel Messi.

Unicul gol al primei reprize a fost marcat de către Luis Suarez, care a valorificat o pasă senzațională, din propria jumătate a lui Andres Iniesta.

În partea a doua, uruguayanul, după ce l-a scos din joc, involuntar, pe portarul titular al lui Espanyol, Diego Lopez, a reușit dubla, în urma unei faze geniale realizate de Messi, care a driblat patru adversari în preajma careului.

Peste doar câteva secunde, argentinianul i-a înșirat din nou pe adversari. De această dată, onoarea de a trimite mingea în poarta rezervei Roberto Jimenez i-a aparținut lui Jordi Alba.

După ce David Lopez a redus din diferență pentru Espanyol, a venit și rândul lui Messi de a-și trece numele pe lista marcatorilor, acesta punctând și el, în minutul 90, după un un-doi cu Suarez.

Victoria o apropie pe Barcelona la trei puncte de liderul Real Madrid. ”Albii” nu au evoluat însă în această rundă a 17-a, întrucât au jucat la Mondialul Cluburilor, pe care l-au și câștigat, după o finală decisă de Cristiano Ronaldo, în prelungiri, cu japonezii de la Kashima Antlers.