(VIDEO) Barcelona învinge pe Villareal și e aproape de finala Cupei

Barcelona a făcut un pas important către finala Cupei Regelui după victoria obţinută în turul „semifinalelor”, 3-1 cu Villarreal, pe Camp Nou.

Catalanii au deschis scorul în minutul 41 prin Lionel Messi, din pasa lui Luis Suarez. Argentinianul a marcat în a noua partidă consecutivă disputată pe teren propriu. „Submarinul Galben” putea egala până la pauză, dar şutul lui Vietto a fost respins de Ter Stegen. Oaspeţii au înscris totuşi în debutul reprizei secunde – rezerva Trigueros a prins un şut puternic de la distanţă iar portarul Barcei a ratat intervenţia.

Echipa lui Luis Enrique a răspuns imediat şi a revenit în avantaj graţie lui Andre Iniesta, aflat la a treia reuşită în competiţie.

Asenjo a mai scos o dată mingea din poarta în minutul 64 după o execuţie cu capul a lui Pique, în urma unui corner. Scorul putea fi şi mai mare în favoarea gazdelor, însă Neymar a ratat o lovitura de la 11 metri, în minutul 71.

Oaspeţii au forţat pe final, dar Mathieu a blocat şutul lui Gomez, după ce Dos Santos trimisese cu capul pe lângă poartă, după un corner la care Ter Stegen a ieşit pe sub minge.