(VIDEO) Barcelona învinge pe Atletico, în derby-ul din Primera

FC Barcelona a câştigat cu 2-1 pe Vicente Calderon, în derby-ul etapei a 3-a din Primera Division, într-un meci cu Atletico Madrid.

Echipa lui Luis Enrique îşi continuă astfel parcursul perfect în La Liga. Campioana Spaniei şi a Europei a depăşit primul obstacol dificil al sezonului şi are trei victorii în primele trei etape.

Barcelona putea deschide scorul în minutul 14, prin prin Rakitic, dar mijlocaşul croat a fost blocat de Oblak.

Luis Suarez a nimerit bara 10 minute mai tarziu, astfel că la vestiare s-a intrat la egalitate.

La reluare, golul a venit în poarta lui Ter Stegen. În minutul 51, Fernando Torres a confirmat că se simte excelent în duelurile cu Barcelona şi a înscris la capătul unei faze superbe la care au mai participat Griezmann şi Tiago.

Avantajul gazdelor a durat doar trei minute. Neymar a egalat cu o execuţie superbă dintr-o lovitură libera de la 20 de metri.

Intrat pe teren după o oră de joc, Messi le-a adus victoria oaspeţilor, cu 13 minute înainte de final, după o combinaţie cu Luis Suarez.

În urma acestui succes, Barcelona continuă să aibă 2 puncte avans în faţa rivalei Real Madrid.