(VIDEO) Arsenal și Manchester City și-au împărțit punctele în derby-ul etapei

Arsenal Londra și Manchester City au remizat, scor 1:1, în derby-ul etapei a 32-a din Premier League.

Meciul de pe ”Emirates” din Londra începea după ce Chelsea pierduse în deplasarea de la Crystal Palace, rezultat ce favoriza ambele echipe, angrenate în lupta pentru titlu.

Meciul a avut două reprize diferite, prima dominată de oaspeți, care au și reușit să deschidă scorul în minutul 18, prin David Silva. În timp ce partea secundă a aparținut mai mult ”tunarilor”, care au egalat în minutul 53, prin Flamini, și cu toate că au forțat victoria până la final, meciul s-a încheiat la egalitate.

În urma acestui rezultat, City rămâne pe locul 3 în Premier League, cu 67 de puncte (30 de meciuri), în timp ce Arsenal (locul 4), cu 64 de puncte (32 de meciuri), pare să fi ieșit definitiv din lupta pentru titlu. Chelsea este lider (69 de puncte – 32 de meciuri), iar Liverpool e pe 2 (68 de puncte – 32 de meciuri).