(VIDEO) Antrenorul lui Atletico, Diego Simeone, acuzat că a făcut cel mai urât gest din fotbal în 2016

Diego Simeone este cu siguranţă unul dintre cei mai buni antrenori din lume, însă calităţile extraordinare sunt dublate de un caracter vulcanic, care de multe ori îi creează probleme. La pauza meciului cu Malaga, scor 1-0, argentinianul a fost eliminat, iar ESPN notează că asta s-a datorat unui gest nesportiv: a aruncat o a doua minge în teren, la un contraatac al adversarilor.

Atletico visează din nou la titlu după seria nefastă a Barcelonei din ultima lună, în acest moment cele două formaţii aflându-se la egalitate în fruntea clasamentului. Orice pas greşit e sinonim cu ratarea trofeului, în condiţiile în care şi Real ţine aproape, având cu doar un punct mai puţin, astfel că „los colchoneros” au apelat aseară la metode nesportive pentru a-şi împiedica adversarii să înscrie.

Concret, în finalul primei reprize, Malaga (o formaţie cu o defensivă excelentă în acest sezon) a avut ocazia să deschidă scorul, după ce a scăpat pe un contraatac. Arbitrul ar fi fost nevoit să oprească jocul, în teren fiind aruncată o a doua minge. El a lăsat jocul să continue, însă gestul extrem de urât rămâne şi e întors pe toate părţile de media din Vest.

Centralul nu a sesizat cine a fost autorul acestui gest, însă ESPN susţine că însuşi Simeone ar fi apelat la acest gest urât, în disperare de cauză. Cert e că tehnicianul nu a mai luat loc pe bancă în repriza secundă, însă acest lucru nu îl incriminează neapărat. El ar fi putut să aibă o discuţie „fierbinte” cu centralul, la fel cum e posibil ca arbitrul de rezervă să îl fi surprins pe antrenor în timp ce arunca mingea în teren. Dacă ESPN susţine această variantă, ziarele din Spania ridică la rândul lor chestiunea în cauză, însă pun gestul lui Simeone sub semnul întrebării.

De menţionat că tehnicianul a spus la conferinţa de presă că nu el ar fi aruncat mingea (a mărturisit că ştie cine a făcut-o, dar nu îi stă în caracter să incrimineze în astfel de momente). El şi-a asumat vina pentru acest gest, iar acum riscă trei etape de suspendare.