(VIDEO) Anglia și Germania s-au calificat la CM 2018: S-au stabilit primele 10 naționale care merg în Rusia

Reprezentativele Germaniei şi Angliei s-au calificat la Cupa Mondială din Rusia, după rezultatele înregistrate în penultima etapă a fazei grupelor.

Selecționata Albionului s-a impus joi, pe Wembley, cu 1:0 în partida cu Slovenia, asigurându-și biletele pentru turneul final din Rusia la capătul unui meci dramatic, în timp ce Germania n-a avut nicio emoție cu Irlanda de Nord, pe care a învins-o cu 3:1.

Anglia și-a asigurat victoria abia în al 4-lea minut de prelungiri, Harry Kane marcând la capătul unui meci în care englezii nu au strălucit.

Scoția a urcat pe locul 2 în aceeași grupă, după ce a învins Slovacia, cu 1:0, la fel cu un gol venit pe finalul unui meci dominat categoric. Scoțienii au însă nevoie de o victorie și în ultima etapă, în Slovenia, pentru a fi siguri de baraj.

Germania și-a continuat parcursul triumfal în Grupa C, impunându-se la Belfast, cu Irlanda de Nord, cu scorul de 3:1. Au marcat: Magennis ’90 / Rudy ‘2, Wagner ’21, Kimmich ’86

Germania are 27 de puncte din tot atâtea posibile, în timp ce Irlanda de Nord și-a asigurat locul 2.

Până acum 10 echipe și-au asigurat prezența la turneul final din Rusia. Acestea sunt: Rusia, Brazilia, Iran, Japonia, Mexic, Belgia, Coreea de Sud, Arabia Saudită, Germania și Anglia.