Handbal feminin: Vicecampioana mondială Olanda, învinsă de Germania la EURO 2016

Vicecampioana mondială Olanda a fost învinsă neașteptat de Germania cu scorul de 30-27, duminică, la debutul în Grupa B a Campionatului European de handbal feminin – EURO 2016 – din Suedia.

Olanda a condus la pauză cu 14-13, dar Germania, condusă de Svenja Huber (7 goluri), a reușit o repriză secundă foarte bună și obținut victoria. Cele mai bune marcatoare ale batavelor au fost Abbingh (ex-HCM Baia Mare) și Groot, cu câte 5 goluri fiecare. Olanda a suferit mult la nivelul portarilor, care au apărat doar 4 din cele 34 de șuturi.

În alt meci, din Grupa A, Suedia a învins formația Spaniei cu scorul de 25-19.

Olanda — Germania 27-30

Primele trei clasate din fiecare cele 4 grupe se califică în faza principală a grupelor.

Luni, România va juca primul său meci din Grupa D, la Helsingborg, contra Norvegiei, campioana europeană și mondială en titre.