Handbal feminin: România învinge dramatic Germania și termina pe locul 5 la Euro 2016

Naționala feminină de handbal a României a încheiat pe locul 5 la Campionatul European – EURO 2016 – din Suedia, după ce a învins Germania cu scorul de 23-22 (11-11), vineri, la Goteborg, într-un meci de clasament, grație unui gol marcat în ultima secundă de Cristina Zamfir, cu prețul unei accidentări.

Tricolorele au câștigat la limită un meci echilibrat, lipsit de o miză prea importantă, după ce ambele echipe au ratat calificarea în semifinale.

Finalul a fost dramatic. Zamfir a făcut o intercepţie cu 10 secunde înainte de final, s-a dus pe contraatac şi a înscris golul cu preţul unei accidentări grave: 23-22. România a terminat pe locul 5, dar rezultatul nici nu a mai contat, cel puţin pentru câteva minute, perioadă în care s-a aşternut panica în Scandinavium Goteborg. Zamfir s-a ridicat după vreo 3 minute, problemele au fost mai grave pentru Woltering, scoasă pe braţe de staff-ul german