(VIDEO) CM 2014: Germania face spectacol, Brazilia se chinuie, în meciuri de pregătire

Germania și Brazilia au jucat ultimele meciuri de pregătire înainte de partidele de debut de la Campionatul Mondial, cele două echipe arătând însă diametral opus.

Nemții au întâlnit Armenia, înainte de a da piept la Salvador cu Portugalia, în primul meci de la Turneul Final. Cu câteva excepții, selecționerul Joachim Low a utilizat o echipă pe care se va baza și în Brazilia, exceptând doar postul de portar și poate pe cel de fundaș stânga, unde a fost folosit Howedes. Și la mijloc, în echipa de bază ar mai fi putut apărea Ozil și Podolski

Captură

Prima repriză s-a încheiat 0:0, dar după intrarea la pauază a lui Ozil și Podolski, lucrurile au arătat cu totul altfel, nemții punctând nu mai puțin de 6 ori, prin (Schurrle 52′), Podolski (72′), Howedes (73′), Klose (76′) și Gotze (82 și 89). Armenii au înscris golul de onoare prin Mkhytarian, în minutul 68, din penalty.

În schimb marii favoriți la câștigarea trofeului, Brazilia, au avut din nou probleme într-un amical. Doar 1:0 a fost pentru brazilieni, într-un meci în care Scolari a folosit probabil aceeași echipă cu care va debuta și în meciul cu Croația, de pe 12 iunie.