(FOTO) UEFA Champions League: Dortmund se impune la Sankt-Petersburg și e cu un pas în sferturile de finală

Borussia Dortmund s-a impus, cu puțin timp în urmă, scor 4:2, în deplasarea din optimile UEFA Champions League contra rușilor de la Sankt-Petersburg.

Meciul de pe ”Petrovski” din Sankt-Petersburg a început în mare forță, iar iubitorii fotbalului încă nu reușiseră să deschidă bine sticelele de bere că nemții aveau deja 2:0, în urma reușitelor lui Mkhtaryan (minutul 4) și Reus (minutul 5)

Mkhtaryan și apărarea aproximativă a oaspeților de la primul gol

Mkhtaryan și apărarea aproximativă a gazdelor de la primul gol

2062971_w2

Până la finalul primei repreze tot oaspeții au fost cei care au dominat, iar lucrurile au devenit și mai dificile pentru ruși din minutul 15, când Arshavin a fost nevoit să iasă de pe teren în urma unei accidentări.

Zenit a ieșit mai bine de la cabine, iar Shatov a redus din handicap în minutul 57, în urma unei faze suspecte de offside. Peste doar 4 minute Lewandowski a readus avantajul de două goluri pentru BVB.

Rușii au marcat al doilea gol în minutul 69, dintr-un penalty ușor acordat, tranformat de Hulk. Din nou însă nu s-au putut bucura prea mult, deoarece doar peste două minute același Lewandowski a profitat de o pasă a lui Reus și a stabilit scorul final, 4:2. Rezultat ce face misiunea nemților din retur una mult mai simplă decât părea a fi înaintea disputării meciului din Rusia.