Daria Domracheva scrie istorie în sporturile de iarnă; a câștigat al treilea titlu olimpic la Soci

Biatlonista belarusă Daria Domracheva a câștigat, cu puțin timp în urmă, proba de start în bloc, pe distanță de 12,5 km, adjudecându-și astfel cel de-al treilea titlu olimpic la această ediție a Jocurilor Olimpice de Iarnă.

Domracheva, care se impusese și în probele de Urmărire și Individual, a câștigat fără emoții și astăzi, la start în bloc. Ea a încheiat cursa în 35 de minute și 25 de secunde, cu 20 de secunde mai devreme decât medaliata cu argint, cehoaica Gabriela Soukalova. Bronzul i-a revenit norvegiencei Tiril Eckhoff.

Este cel de-al treilea titlu olimpic pentru sportiva belarusă la această Olimpiadă și a 4-a medialie olimpică în carieră. Ea mai câștigase un bronz la Vancouver, la Individual.

Domracheva devine astfel prima biatlonistă ce câștigă trei medalii de aur la o singură ediție a Jocurilor

A fost cel de-al 4-lea titlu olimpic câștigat de Belarus la această ediție, la Soci sportivii belaruși înregistrând cele mai mari performanțe din istoria acestei țări la o ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă.