(VIDEO)Manchester City este noul lider al Premier League

Manchester City a profitat de pasul greșit al lui Arsenal Londra (2:2 cu Southampton) și a devenit noul lider al Premier League, după ce s-a impus cu 5:1, pe White Hart Lane, în fața lui Tottenham Hotspurs.

Meciul a fost unul dominat cap-coadă de oaspeți, care s-au dovedit superiori la toate capitolele.

Sergio Aguero a marcat al 15 gol în acest sezon de Premier League și i-a adus pe ”cetățeni” în avantaj. Soarta meciului s-a decis în minutul 50, când Rose a fost eliminat în urma unui fault în poziție iminentă de gol asupra lui Dzeko. Toure a transformat penalty-ul acordat, iar City își făcuse meciul ușor.

Peste doar 2 minute Dzeko a punctat pentru 3:0 și a spulberat orice emoție pentru ”cetățeni”. Zabaleta și Jovetic au fost ceilalți marcatori ai oaspeților, în timp ce golul de onoare pentru Spurs a fost marcat de către Capoue.

În urma acestei victorii, City a trecut pe primul loc în campionatul Angliei, având un punct peste Arsenal și 3 peste Chelsea.