(VIDEO) Victorie grea pentru Barcelona cu Villareal

Barcelona s-a impus cu dificultate în fața lui Villarreal (2-0), dar putea deschide scorul pe Estadio de la Ceramica după cinci minute de joc. Villarreal a scăpat însă fără gol primit după ce Pique a trimis în bară.

Gazdele au replicat prin Soriano, însă Ter Stegen nu s-a lăsat învins. După pauză, Villarreal a rămas în inferioritate numerică. Raba a primit direct cartonaşul roşu pentru un fault dur.

Luis Suarez a fost aproape de deschiderea scorului, dar a nimerit şi el bara. Atacantul din Uruguay nu a mai ratat ţinta în minutul 72 şi a marcat după o combinaţie cu Paco Alcacer.

Leo Messi a închis tabela la 2-0, iar Barcelona a ajuns la 12 victorii în actuala stagiune. Liderul din La Liga este la cinci puncte deasupra urmăritoarei Valencia şi la opt deasupra rivalei Real Madrid.