(VIDEO) Victorie categorică a lui Manchester City în derby-ul cu United

Umilințele lui Manchester United de pe teren propriu par să nu mai aibă sfârșit. După ce acum două etape fuseseră umiliți de Liverpool, a venit rândul celeilalte mari rivale a ”Diavolilor”, concitadina City, să-i administreze o înfrângere rușinoasă.

Tot cu 3:0 s-au impus și ”Cetățenii” pe Old Trafford, ei preluând conducerea abia după 44 de secunde de joc, în urma reușitei lui Edin Dzeko.

Același Dzeko a făcut 2:0 în minutul 56, ca Yaya Toure să stabilească scorul final în prelungirile partidei. Un scor absolut conform cu cele întâmplate pe teren.

În urma aceste victorii, City acumulează 66 de puncte și trece pe locul 2, la 3 lungimi în spatele lui Chelsea, ”Cetățenii” având însă și două meciuri mai puțin disputate. De cealaltă parte, United rămâne pe poziția a 7-a, cu 51 de puncte.