(VIDEO) Un gol superb al lui Pirlo califică Juventus în sferturile de finală ale UEFA Europa League

Juventus Torino își continuă drumul spre finala UEFA Europa League, găzduită chiar de arena ”bianconerrilor”.

”Bătrâna Doamnă” s-a impus foarte greu în returul de pe ”Artemio Franchi” din Florența, după ce acum o săptămână, pe propriu teren, remizase, scor 1:1, cu Fiorentina.

Deși a început în forță și a dominat meciul, Juventus nu a putut perfora o defensivă excelent pusă la punct de Vincenzo Montella, singurele ocazii create de campionii Italiei venind până în minutul 71 doar în urma unor șuturi dinafara careului.

A venit însă minutul 69, când Gonzalo Rodriguez a fost nevoit să-l faulteze în marginea careului pe Llorente, primind al doilea galben și lăsându-și echipa cu un om în minus.

A urmat o lovitură liberă perfect executată de veteranul Andrea Pirlo, iar Juventus își continuă drumul spre un nou trofeu european după 18 ani.