(VIDEO) Tottenham trece de Dnepr și continuă lupta pentru trofeul UEFA Europa League

Englezii de la Tottenham Hotspurs s-au impus, joi, scor 3:1, în returul de pe ”White Hart Lane”, împotriva ucrainenilor de la Dnepr Dnepropetrovsk și reușesc să se califice în optimile de finală ale UEFA Europa League.

Spurs nu a avut însă un meci deloc ușor, iar la un moment dat calificarea părea destul de departe de echipa antrenată de Tim Sherwood. Cum meciul începea de la 0:1, rezultat înregistrat în turul din Ucraina, situația s-a înrăutățit pentru gazde în minutul 47, când Zozulya deschidea scorul și-i obliga pe englezi să marcheze de trei ori pentru a se
califica.

Eriksen a egalat în minutul 56, cu o execuție din lovitură liberă, și i-a readus pe englezi în cărțile calificării.

Zozulya s-a dovedit a fi înger și demon pentru echipa sa. A primit al doilea un cartonaș roșu în minutul 63, la o altercație cu Verthongen, lăsându-și echipa în inferioritate numerică.

Lucrurile s-au complicat pentru oaspeți în minutul 65, când Adebayor a făcut 2:1. Același Adebayor a marcat al treilea gol 4 minute mai târziu, stabilind și scorul final.

Tottenham va întâlni în optimi vicecampioana Portugaliei, Benfica Lisabona.