(VIDEO) Tottenham o învinge categoric pe Stoke și mai speră la titlu

Final palpitant de sezon în Premier League! Tottenham s-a apropiat la 5 puncte de liderul Leicester, după ce londonezii s-au impus clar luni seara, pe terenul celor de la Stoke City, scor 4-0.

Tottenham a controlat clar meciul și a deschis scorul încă din minutul 9, după ce Harry Kane a marcat cu o execuție frumoasă, la colțul lung. Oaspeții s-au desprins pe final, atunci când Alli (68) a înscris pentru 2-0, Harry Kane izbutind apoi dubla, în minutul 71, în urma unui contraatac.

Oaspeții nu s-a relaxat la 3-0 și a mai punctat o dată, Alli (82) reușind să facă și el dubla cu o execuție fără preluare, din careu.

Cu 4 etape înainte de final, Leicester și Tottenham sunt despărțite de 5 puncte în clasament. Totuși, „vulpile” au un parcurs mai greu pe final, urmând să întâlnească pe Svansea, Everton, Manchester United și Chelsea. Tottenham va juca cu West Bromwich, Chelsea, Southampton și Newcastle.