(VIDEO) Toate golurile serii în Europa League și echipele calificate în sferturi

Returul optimilor de finale ale UEFA Europa League au adus cu sine meciuri foarte spectaculoase, dramatism și răsturnări de scor. Totodată, am avut și foarte multe goluri superbe, pe care nu aveți voie să le ratați.

Până la urmă surprize foarte mare nu au existat, excepție făcând, poate, eliminarea lui Napoli de către FC Porto. Pe ”San Paolo” din Napoli a fost 2:2, după ce Porto se impusese pe ”Dragao” cu 1:0. Au marcat: Pandev 21′, Zapata 90’/ Ghilas 70′, Quaresma 76′.

Poate cel mai dramatic meci al serii s-a jucat pe ”Benito Villamarin” din Sevilla, acolo unde oaspeții de la FC Sevilla au întors dezavantajul de două goluri din meciul tur cu Betis, împingând disputa la lovituri de departajare. Au marcat: Reyes 20′, Bacca 75′.

Un alt meci foarte dramatic a fost pe ”Da Luz” din Lisabona, acolo unde Tottenham a fost foarte aproape de a întoarce scorul din tur, de 1:3 cu Benfica, dar până la urmă s-a încheiat 2:2. Au marcat: Garay 20′, Lima 90′ (penalty) / Chadli 78′,79′.

Unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii s-a marcat pe ”Artemio Franchi” din Florența, de către Andreea Pirlo (71′), prin care Juventus s-a impus cu 1:0 și a acces în sferturi după 1:1 în tur cu Fiorentina.

Basel s-a impus cu 2:1 la Basel, după 0:0 în tur și s-a calificat al doilea an consecutiv în această fază a competiției. Au marcat: Soriano 22′ / Streller 50′, Sauro 60′. î

Anzhi Machachkala nu a putut să întoarca scorul de 0:1 din meciul tur cu Alkmaar, în retur încheindu-se 0:0.

Valencia s-a impus și în returul cu Ludogorets, scor 1:0, încheind cu 4:0 la general. A marcat Alcacer în minutul 59.

Viktoria Plzen nu a putut întoarce dezavantajul de 3 goluri, după 1:4 în tur cu Lyon, învingând doar cu 2:1. Au marcat: Kolar 60′, Tecl 62’/ Gomis 45′.

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală va avea loc în această după-amiază, iar Independent vă va ține la curent.