(VIDEO) Surpriză la Sofia: Lazio, eliminată din Europa League de Ludogorets

Surprizele făcute de micuța echipă bulgară Ludogorets Razgrad în acest sezon continuă. După ce au câștigat o grupă din care mai făceau parte PSV Eindhoven, Chornomorets Odessa sau Dinamo Zagreb, bulgarii au mai făcut victimă un nume mare al fotbalului european – Lazio Roma.

Meciul de la Sofia începea de la scorul de 1:0 pentru gazde, înregistrat acum o săptămână pe ”Olimpico” din Roma, iar după numai un 20 de secunde de joc oaspeții deschideau scorul, prin Keita. În minutul 54 Lazio a făcut 2:0, prin Peres, și părea că lucrurile vor reveni la normal, iar favoriții se vor califica în optimi.

Gazdele nu au fost însă de acord, iar Roman Bezjak (67′) și Hristo Zlatinski (78′), la o gafă uriașă a portarului Marchetti, au adus egalitatea pe tabelă, scor la care bulgarii erau calificați.

Peste doar 4 minute Miroslav Klose a făcut 3:2, ca bulgarii să răstoarne din nou soarta calificării în minutul 88, când au egalat prin Juninho, în urma unei alte greșeli a portarului italian.

Așadar, 4:3 la general pentru bulgari, care fac cea mai mare performanță din istoria clubului