(VIDEO) Surpriză în Ucraina: Shakhtar, eliminată din Europa League de Plzen

Surpriză mare pe ”Donbass Arena” din Donetsk, acolo unde gazdele de la Shakhtar au fost eliminați, în mod surprinzător, din șaisprezecimile UEFA Europa League de către cehii de la Viktoria Plzen.

Deși porneau ca mari favoriți, mai ales în urma egalului din Cehia, 1:1, ucrainenii au început extrem de prost meciul, văzându-se conduși cu 2:0 după 33 minute de joc, în urma Kolar (29′) și Petrzela (33′).

A urmat o perioadă de dominare în care ”minerii” și-au creat mai multe ocazii de poartă, dar nu au reușit să fructifice decât una, prin Luiz Adriano, în minutul 88.

Așadar, 1:2 și 2:3 la general, iar cehii lui Dushan Uhrin jr. furnizează una dintre cele mai mari surprize din șaisprezecimile Europa League.