(VIDEO) Sevilla învinge Fiorentina și e la un pas de o nouă finală în UEFA Europa League

Sevilla este cu un pas în finala UEFA Europa League după victoria clară cu 3-0 în fața Fiorentinei. Fanii andaluzi au creat o atmosferă fantastică la ultima reprezentație acasă a favoriților, dar au tremurat serios la ocazia lui Mario Gomez, din minutul 5. Folosit fundaș dreapta, Aleix Vidal avea să fie mutarea câștigătoare a lui Emery. Vidal a deschis scorul în minutul 17, cu un șut plasat care l-a lăsat fără replică pe Neto.

Imediat, Fiorentina a avut șansa egalării, dar Matias Fernandez nu a găsit cadrul porții din șase metri (19). În căutarea golului, toscanii s-au lovit de Sergio Rico. Portarul Sevilleui a avut o intervenție excepțională la șutul lui Salah (25).

La șapte minute de la reluare, Aleix Vidal a reușit prima sa dublă a carierei, cu un șut în colțul scuert, după o pasă primită de la Vitolo (52). Fiorentina a acuzat din plin șocul, iar andaluzii au speculat prin Gameiro, care, la prima atingere de balon, a împins în plasă mingea venită de la Vidal (75).

Matias Fernandez a mai încercat o dată să marcheze din lovitură liberă, dar Rico a fost atent și a respins în lateral (84). Sevilla este cu un pas în finala de la Varșovia, în timp ce Fiorentina bifează primul meci din acest sezon de Europa League în care nu marchează și are nevoie de un miracol la Florența pentru a se califica. Sevilla nu a pierdut niciodată o „eliminatorie” după ce a câștigat în tur la cel puțin trei goluri diferență.

Emery a bifat meciul său cu numărul 137 pe banca Sevillei, depășindu-l pe Manolo Jimenez, care a fost pe bancă la 136 partide. Ambii au câte 74 de victorii, dar Emery are mai multe remize – 29, față de 22 – și mai puține înfrângeri – 34, față de 40.