(VIDEO) Rezumatele tuturor meciurilor din prima manșă a optimilor Europa League

Joi s-au disputat meciurile contând pentru prima manșă a optimilor UEFA Europa League. După cum ne-a și obișnuit a doua competiție fotbalistică europeană, nici de data aceasta nu au lipsit surprizele.

Poate cea mai mare surpriză s-a produs pe White Hart Lane, acolo unde Benfica s-a impus cu 3:1 în fața lui Tottenham. Marcatori: Eriksen 64’/Rodrigo 29′, Luisao 58′,84′.

Nici remiza de Juventus Stadium, dintre Juventus și Fiorentina, scor 1:1, nu fost un rezultat tocmai așteptat. Marcatori: Vidal 3’/Mario Gomez 79′.

Victoria lui Betis, care este ultima în clasamentului primei ligi spaniole, pe terenul concitadinei FC Sevilla, este un al rezultat neașteptat. Marcatori: Leo Baptistao 15’/Salva Sevilla 77′.

Valencia practic și-a asigurat calificarea încă din meciul de la Sofia, cu Ludogorets, 3:0. Marcatori: Barragan 5′, Cartabia 33′, Senderos 59′.

Lyon e și ea cu un pas în sferturi după ce s-a impus, pe teren propriu, scor 4:1, în fața celor de la Viktora Plzen. Marcatori: Fofana 12′,70′, Lacazette 51′, Mvuemba 63’/Horava 3′.

FC Porto a învins Napoli, scor 1:0, într-un meci foarte spectaculos, prin golul marcat de Jackson Martinez din minutul 57.

Șansele pentru retur sunt deschise și în disputa dintre Alkmaar și Anji. Primul meci, în Olanda, s-a încheiat cu scorul de 1:0 pentru gazde. Marcator: Johansson 29′.

Singurul meci fără goluri a fost cel de la Basel, dintre gazde și Salzburg.

Meciurile retur vor avea loc peste o săptămână.