(VIDEO) Liga Campionilor: Real și Dortmund au făcut spectacol, dar au și stabilit recorduri istorice

Real Madrid și Borussia Dortmund au remizat, 2-2, miercuri, în ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor, iar germanii, care au revenit de la 0-2, au terminat pe primul loc în Grupa F.

Realul a jucat mai bine în prima repriză şi a deschis scorul prin Karim Benzema. Francezul a mai înscris o dată şi după pauză, iar galacticii păreau să aibă o misiune facilă în faţa nemţilor. Nu a fost aşa, pentru că golgeterul Aubameyang a redus din handicap.

Ronaldo a avut apoi două şanse uriaşe să refacă handicapul de două goluri, dar a ratat de fiecare dată. Pe final, Reus l-a învins pe Navas şi Real – Dortmund s-a terminat 2-2.

După această remiză, echipa lui Zinedine Zidane va merge în primăvara UEFA Champions League de pe locul secund în grupă.

În urma acestei partide, ambele echipe se pot lăuda cu anumite recorduri. Madrilenii și-au egalat propriul record de invincibilitate, în timp ce BVB a stabilit o nouă referință în ceea ce privește numărul de goluri marcate în grupele Ligii Campionilor.

Real Madrid a ajuns la 34 de meciuri consecutive fără înfrângere, egalând performanța din sezonului 1988-1999, când antrenor era Leo Beenhakker.

Prin cele două goluri înscrise pe ”Bernabeu”, Borussia Dortmund a ajuns la 21 de reușite în faza grupelor din Champions League, ceea ce reprezintă un nou record. Vicecampioana Germaniei a depășit performanțele lui Manchester United din sezonul 1998-1999, FC Barcelona din sezoanele 2011-2012 și 2016-2017 și Real Madrid din sezoanele 2013-2014.